III Warsztaty terenowe dla wolontariuszy z zakresu ekologii pn. „Poznaj swoich i obcych”
W dniu 21.03.2015 r. odbyły się już trzecie terenowe warsztaty ekologicznego wolontariatu pn. „Poznaj swoich i obcych”. Zajęcia odbywały się w południowej części Wigierskiego Parku Narodowego, na terenie Gminy Krasnopol. Poprowadził je gospodarz terenu – leśniczy Obwodu Ochronnego Mikołajewo. Przewodnią tematyką warsztatów, były różnice w wyglądzie igieł i liści gatunków rodzimych i obcych, a także wpływ gatunków inwazyjnych obcego pochodzenia na wzrost i rozwój drzew rodzimych. Młodzi wolontariusze uczyli się m.in. odróżniać igły świerka od igieł jodły i daglezji oraz liście dębu szypułkowego od dębu czerwonego. Mieli również okazję zobaczyć jak czynnie walczy się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego z niebezpiecznymi przybyszami pochodzącymi z Ameryki Północnej – czeremchą amerykańską i dębem czerwonym.
Było to już trzecie spotkanie warsztatowe. Łącznie wolontariusze będą uczestniczyć w 10 spotkaniach (4 w siedzibie stowarzyszenia PRYZMAT, 6 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego).
Na zakończenie cyklu szkoleń zostanie wspólnie przygotowana w grupie krótka prezentacja nt. rodzimych i obcych gatunków drzew występujących na terenie Parku, na podstawie której każda para wolontariuszy wraz koordynatorem przeprowadzi w wybranej szkole podstawowej 4 zajęcia lekcyjne.
Warsztaty były realizowane w ramach projektu „Ochrona zadrzewień – promocja rodzimych gatunków drzew północno – wschodniej Polski”. Projekt korzysta z dofinansowania w kwocie 428 387 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszu EOG.